Call us toll free: +48 509 092 557
Top notch Multipurpose WordPress Theme!

Prywatność w biurze – jak o nią efektywnie zadbać

Wiele osób preferuje pracę w biurze nad pracą zdalną. Wyjście z domu nie tylko w pewien sposób porządkuje nam dzień, pozwala go ustrukturyzować i wytwarza komfortową dla psychiki rutynę. Wypełnianie obowiązków służbowych w przestrzeni biurowej nierzadko pozwala lepiej skupić się na zadaniu i przeciwdziała rozproszeniu uwagi.

Problem pojawia się wtedy, gdy zaliczamy się do grona osób, których koncentracja cierpi na skutek obecności innych pracowników. Na szczęście współcześni projektanci mebli biurowych z powodzeniem walczą z tym problemem, proponując proste i estetyczne rozwiązania, które sprawdzą się niemal w każdym biurze.

 

Open space a komfort pracowników

 

Współczesne przestrzenie biurowe to nierzadko rozległe, otwarte pomieszczenia, w których przebywa wiele osób. Oczywiście takie open space’y mają wiele zalet. Pozwalają oszczędzić na wyposażeniu, optymalnie wykorzystać wynajmowaną przestrzeń, polepszyć komunikację i współpracę między pracownikami czy zapewnić sprawny przepływ informacji. W takich otwartych przestrzeniach ma się również łatwy dostęp do przełożonych. Niestety open space to dla wielu pracowników również brak prywatności oraz wyższa podatność na stres i rozdrażnienie. Jak łatwo się domyślić, takie odczucia negatywnie przekładają się na wydajność pracy. Projektanci współczesnych mebli biurowych starają się zaradzić tym problemom, oferując rozwiązania, które pozwalają czerpać wszystkie korzyści związane z pracą w otwartej przestrzeni i jednocześnie przeciwdziałają wadom tak zorganizowanego biura.

 

Jak odseparować stanowiska pracy za pomocą mebli biurowych?

 

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją projektanci mebli biurowych, jest odseparowanie stanowisk pracy. Nierzadko takie zabiegi kojarzą się z pokryciem biura gęstą, bezosobową siatką nieatrakcyjnych boksów. Aktualnie wyznaje się jednak inne podejście, którego sedno można sprowadzić do określenia „połączenie atrakcyjnego wyglądu z funkcjonalnością”. Wyznając taką zasadę, projektanci tworzą:

 

  • Ekrany akustyczne

Jednym z problemów, z którymi mierzą się osoby pracujące w otwartych przestrzeniach, jest niesprzyjająca akustyka. Liczne bodźce dźwiękowe mogą skutecznie wytrącić z koncentracji i utrudnić sprawne wykonywanie obowiązków. Nowoczesne ekrany pozwalają dowolnie zarządzać nie tylko akustyką, ale też kreować poszczególne, oddzielone od siebie stanowiska pracy. Na rynku dostępne są różne warianty tego rozwiązania. Niektóre ekrany to wolnostojące konstrukcje, z których można stworzyć dowolny ciąg ścianek. Bez problemu z ich pomocą można zaaranżować przestrzeń tak, żeby wydzielić z niej konkretne strefy pracy lub strefy odpoczynku. Pozwalają zapewnić osobie znajdującej się w przestrzeni otoczonej ekranem podstawowy komfort akustyczny.

 

Biurko z ekranem akustycznym

 

Konstrukcje wyposażone są w specjalne warstwy tłumiące, pochłaniające fale dźwiękowe. Z kolei ekrany przybiurkowe można zamocować bezpośrednio do stolików. Konkretne warianty różnią się wysokością konstrukcji, wystającej ponad blat. Tego typu panele przeważnie mocuje się do biurka za pomocą specjalnych uchwytów, wykonanych z metalu. Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, producenci oferują nam atrakcyjne wykończenia. Meble do biura w postaci tapicerowanych ekranów akustycznych sprawiają bowiem, że przestrzeń prezentuje się atrakcyjnie, schludnie, stylowo, a poszczególnym stanowiskom pracy nadaje przytulnego charakteru.

 

  • Ścianki działowe i przegrody

Ścianki działowe to wygodny i prosty sposób na oddzielenie stanowisk pracy, bo można wykorzystać je w każdej przestrzeni. Te najprostsze modele charakteryzują się stosunkowo niską ceną i stworzone są z lekkich materiałów, pozwalających na sprawny i szybki montaż. Co ważne, meble do biura w postaci ścianek działkowych można zamontować również w taki sposób, aby osoby siedzące przy jednym, połączonym stole, też mogły cieszyć się prywatnością.

 

Biurka z przegrodami

 

Dość popularnym rozwiązaniem jest poprowadzenie jednej długiej ścianki wzdłuż stołu. Taki wariant pozwala skutecznie oddzielić od siebie pracowników, zwróconych do siebie twarzą. Nieco bardziej zaawansowany sposób na wydzielenie przestrzeni do pracy obejmuje wydzielenie stref z pomocą zlokalizowania ścianek nie tylko między pracownikami siedzącymi naprzeciwko, ale również tymi, siedzącymi obok siebie.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając ścianki działowe i ekrany akustyczne?

 

Stworzenie komfortowej przestrzeni do pracy powinno być priorytetowo traktowane przez przedsiębiorcę. Open space’y, chociaż niezwykle modne i wygodne, wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Dzięki ściankom działowym i ekranom akustycznym można skutecznie je zniwelować. Wśród produktów tego typu należy szukać wysokiej jakości. Dobór właściwych materiałów zwiększa wytrzymałość konstrukcji na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Poszukując idealnego modelu, należy zwrócić uwagę również na paletę kolorystyczną. Przeważnie producenci proponują co najmniej kilka wariantów, dzięki czemu bez trudu można wybrać meble do biura idealnie pasujące do dotychczasowej aranżacji przestrzeni. Podczas dobierania ścianek i ekranów dobrze jest też przeanalizować konkretne rozwiązanie pod kątem pielęgnacji – odpowiedni materiał nie będzie wymagał skomplikowanych procesów czyszczenia i zachowa atrakcyjny wygląd przez długi czas.